Hayatınızı kolaylaştıran mühendislik çalışmalarını üstleniyoruz.

İletişim Numaramız: 05063066797

FABRİKA İŞ GÜVENLİK ÇİZGİLERİ YAPIMI ANKARA

Organize sanayi bölgelerinde gelişmiş büyük fabrikalarında lojistik depolarda çalışalarımızın  güvenligi acısından fabrika iş güvenligi cizgileri cok önem taşımaktadır.   

 

İşci ve calısanlar için iş güvenligi cizgileri, yaya yolları forklift yolları ve depolama alanları sektör cizgileri ve numaralandırma, acil cıkış işaretleri levhaları iş güvenlik uyarı levhaları uygulamaları yapmaktayız. 

Fabrika Çizgilerinin Standartları  

Fabrika çizgilerinin standart birçok dikkat edilmesi gereken konular vardır. her biri birbirinden önemli olup, titizlikle incelenmeli ve uygulaması yapılmalıdır. Aşağıda bu konulardan bazı başlıklar halinde sizlere açıklama yapacagım 

Yürüyüş Yolları Çizgileri ve Figürleri

Fabrika çalışma alanlarında iş makineleri ile insanlar iç içe çalışmaktadır. Bu yakın çalışma durumu yüzünden bir çok fabrika kazası meydana gelmektedir. Bu yüzden bu çalışma alanların çizgilerle birbirinden ayrılması hayati öneme sahiptir. Günümüzde fabrika çizgisi konusu yönetmeliklerle bir standarta bağlanmıştır. Bu standartlara göre fabrika içinde çizilecek yürürüş yolları genişlikleri çizgi kalınlığı dahil en az 8 cm ve en fazla 10 cm olmalıdır. Çizilen fabrika içi yürüş yolları çizgileri içlerine her 5 metrede bir adım figürleri konmalıdır. insan  figürleri çalışanlara bu çizgilerin içinde kalınması ve bu çizgilerden yürünmesi gerektiğini bildirir.

Forklift Yolları Çizgileri ve Figürleri ve standartları

Forkliftler fabrikalarda yük indirir veya taşırken sık kullanılan araçlardır. Yük taşımaları gerektiğinden fabrikalarda çeşitli riskler ve kazalar oluşrmaktadır . Bu konuda yönetmeliklerde forklift yolları ayrıca belirtilmiştir. Forklift yolları genişlikleri minimum 1,40cm metre, maksimum 4,50cm metre arasında değişmektedir. Bu değişiklik forkliftin fabrika içinde taşıdığı yükün genişliğine göre değişmektedir. Forklif yollarına çizgiler dışında forklift figürü ile desteklenmelidir. Forklift figürleri 10 metrede bir yeterli olacaktır 

Acil Çıkış Yolları Çizgileri ve Figürleri Ölçüleri 

Acil çıkış yollu sadece fabrika içleri degil binalarda alış veriş merkezlerinde toplumun kalabalık oldugu ve yaşama alanın her yerinde olmalıdır , acil çıkış çizgileri çalışanların insanların acil durumda en yakın kapı yada boşlugu göstermelidir acil çıkış renk olarak yeşil 6038 ral kodu ile çıkış yolu boyanmalı ve acil çıkış figürü 5mt de bir şablon basılmalıdır ki rahat gözüksün ,, acil çıkış kapısına en yakın tarafa ok sistemi yapılmalıdır .
 
FABRİKA İÇİ YOL ÇİZGİLERİ STANDART ÖLÇÜLERİ 
FABRİKA İÇİ YÜRÜYÜŞ YOLYA YAYA GENİŞLİĞİ
5S ÇİZGİ STANDART ÖLÇÜ 
YÜRÜYÜŞ YOLLARI YÖNETMELİK VE ÖLÇÜLERİ
YAYA VE FORKLİFT YOLU YÖNETMELİK 
FABRİKA YOL ÇİZGLERİ FİRMASI 
FABRİKA İÇİ YOL ÇİZGİLERİ YÖNETMELİK 
YER ÇİZGİLERİ VE DEPO ÇİZGİLERİ ÖLÇÜLERİ 

fabrika iş güvenliğiiş güvenlik çizgileriyaya yolu çizgileriforklift alanı depolama alanı yaya yolu standart çizgileri